Przydomowe oczyszczalnie ścieków działają między innymi dzięki bakteriom, które rozkładają nieczystości. Biopreparaty wspomagają naturalne procesy biologicznego rozkładu zachodzące w oczyszczalni. Aktywatory mocno ograniczają rozwój szkodliwych drobnoustrojów i przetrwalnikowych form endopasożytów i owadów, neutralizują nieprzyjemny zapach, rozpuszczają tłuszcze, rozdrabniają osady stałe, udrażniają przewody kanalizacyjne, pomagają neutralizować bakterie chorobotwórcze (m.in. bakterie coli, salmonellę czy czerwonkę).
Kiedy oczyszczalnia jest uruchamiana pierwszy raz z czasem pojawiają się w niej bakterie, które zaczynają rozkładać materie organiczną zamieniając ścieki w wodę o co najmniej drugiej klasy czystości. Niektórzy wykonawcy podczas uruchamiania przydomowej oczyszczalni ścieków dodają startową dawkę bakterii. Aktywatory przyspieszają czas do osiągnięcia pełnych możliwości oczyszczania. Zazwyczaj nie ma konieczności dodatkowego uzupełniania stanu bakterii w oczyszczalni. Zdarzają się jednak wyjątki.
Dzięki współpracy z producentami oczyszczalni ścieków uzyskaliśmy dla Państwa Kod Rabatowy, który pozwoli na zakup oczyszczalni, szamba czy separatora po cenach niższych niż na stronach producenta.
Czasem konieczne może się okazać uzupełnianie bakterii w przydomowej oczyszczalni ścieków. Dzieje się tak dlatego ponieważ w domu stosujemy różnego rodzaju preparaty i środki czystości, które zabijają bakterie. Oczywiście większość z nich ma określone normy, które nie są szkodliwe dla ludzi i bakterie też sobie z nimi radzą. Proszki do prania, płyny do mycia naczyń itp. czyli te środki czystości, które stykają się z talerzami, na których jemy i z ubraniami, które nosimy, nie zaszkodzą w większym stopniu bakteriom w naszej przydomowej oczyszczalni ścieków . Co innego środki żrące, które mogą być stosowane doraźnie a nie na co dzień takie jak chociażby „Kret”. Jeżeli zaobserwujemy różnice w intensywności pracy oczyszczalni oraz niewystarczające efekty oczyszczania, konieczne będzie uzupełnianie bakterii.
Zazwyczaj takie saszetki z bakteriami nazywane aktywatorami lub biopreparatami możemy kupić w specjalistycznych sklepach ogrodniczych lub sklepach internetowych. Zazwyczaj są to opakowania z proszkiem lub tabletki, które dozujemy wsypując zawartość bezpośrednio w toalecie. Nie polecimy Wam, żadnych konkretnych preparatów ale nie muszą być to najdroższe środki.
Istnieje wiele uniwersalnych biopreparatów do szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Jednak nie jest to reguła, należy dokładnie przeczytać informacje o zastosowaniu danego aktywatora. Należy pamiętać, że bakterie, które sprawdzą się w przydomowej oczyszczalni ścieków niekoniecznie sprawdzą się w przypadku szamba.
Aby nasza przydomowa oczyszczalnia ścieków funkcjonowała bez zarzutu warto zadbać o jej florę bakteryjną. Po za wspomnianym stosowaniem biopreparatów i aktywatorów warto korzystać z ekologicznych środków czystości. Dzięki niem nasza oczyszczalnia będzie bardziej wydajna.
W pierwszej częci serwisu znajdziemy zbiór podstawowych informacji dotyczących przydomowej oczyszczalni ścieków. Przyblizyć Państwu zasadę działania i rodzaję przydomowych oczyszczalni ścieków.
W tej częci serwisu zapoznamy się z podstawową wiedzą o przepisach budowlanych dotyczących budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Normy prawa budowlanego wyznaczają między innymi warunki, które musi spełnić działka aby możliwa była na niej budowa domowej oczyszczalni ścieków.
Finansowanie a w zasadzie dofinansowanie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków to temat, który cieszy sie ogromnym zainteresowaniem. W tym dziale dowiedzą się Państwo jak ubiegac sie o srodki unijna na budowę oczyszczalni oraz jakie instytucje udzielaja preferencyjnych kredytów na budowę przydomowych oczyszczalni scieków.
Wybór oczyszczalni - w tym miejscu znajdą państwo listę firm, które produkują lub dystrybułują przydomowe oczyszczalnie ścieków. Zachęcamy do zapoznania się z ich ofertą i wyboru optymalnej oczyszczalni dla potrzeb swojego domu.